sobota, 6 września 2014

Ziołowo-owocowo w Jaremczynie
Po długotrwałym mobbingu niedowiarków, nie ma nie ma nie ma nie będzie nastąpił! Wysyp grzybów wciągnął nas w lasy. Zdjęcia są, czekają na słotności. 
Pora zbiorów trwa od dawna w Jaremczynie, powoli się dopełnia. Nasze pierwsza aronia, słodka niezwykle, że połowa zjedzona prosto z krzaka. Czarna królowa witaminy P i C, przywieziona  z Ameryki Północnej do Europy przez rosyjskiego sadownika Miczurina. 
Właśnie zaczyna się najlepszy czas na sadzenie aronki. Najlepiej posadzić co najmniej dwie. Czarna księżna witaminy C - jeżyna wprowadziła się do Jaremczyna sama, przez płot. Flora Polski jest bardzo bogata w gatunki jeżyn, szacuje się je trudno, bo lubią mezalianse, 89 gatunków podaje PAN. 
I choćby i nawet gdyby ten nasz krzak był kundelkiem, to owoce nam daruje smaczne i dorodne. Dla rozmycia spraw oczywistych to jednym z gatunków jeżyn jest Malina moroszka, jeżyna leśna, ta najsmaczniejsza i ta, co potrafi złapać za nogę to Jeżyna fałdowana. 
Zielnik za to fioletowy, mięty i Lebiodka pospolita występują w podobnej tonacji, trzeba im wrzosów dosadzić do towarzystwa i Kozłka, lawenda pewnie pojawi się nagle, jak zwykle, kiedy będzie wyprzedaż krzaczków umarlaczków. MajLo zajęła się własnymi sprawami, z gości to odwiedziła nas larwa Odorka zieleniaka z rodziny pluskwiaków, smakosza malin, szkodnika bez znaczenia. Podobno śmierdzi, dzieci chyba jednak nie bardzo, pewności nie ma, nie został obwąchany. Domek w domku, czyli Wstężyk gajowy w Nasturcji, ślimak synantropijny, pospolity na Dolnym Śląsku, Pomorzu w Małopolsce i Wielkopolsce. 
Aż trudno uwierzyć, czy naprawdę na Mazowszu nie jest pospolity i na Kujawach… Podkarpacie i Śląsk nie są zaWstężykowane ? Dla nas to stały element fauny, był zawsze i jest wszędzie. Jesień zapowiada się gruszkami, gruszki są naj naj. 
Z pomidorów koktajlowych od sąsiada powstał pyszny sok. Zbliża się dzień wsadzania cebul, znów będzie ich ze sto lub więcej. Jeden z powodów, dla którego wiosna cieszy… Ptaszyny znów zaczęły odwiedzać karmnik, niech się posilają tłustym słonecznkiem. Poza tym sporo pracy, trzeba przygotować Jaremczyn do snu zimowego.

2 komentarze:

  1. Udane zbiory a w ogrodzie widać jeszcze wile kwitnących roślinek :-) Pozdrowionka

    OdpowiedzUsuń
  2. maliny będą owocować aż do zimy :) nasturcje i nagietki w pełni, jesień zupełnie ich nie dotyczy....

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję