niedziela, 19 maja 2013

Majowa łąka, majowa krowa i majowa kura

Zaczyna się najkwietniejszy i najpiękniejszy czas wiosny. Zakwita Kosztywał, czyli Żywokost lekarski, subiektywnie jedna z najpiękniejszych roślin. 

Przedstawiciel rodziny ogórecznikowatych o ogromnym potencjale leczniczym, można nim między innymi okładać rany. Nazwa sugeruje, że pomaga kościom, a i owszem, bo wyciąg z żywokostu wspomaga procesy obronne organizmu i szybsze wypełnianie ubytków w kości. Nad wszystko to przepiękna, okazała ozdoba łąk i przydroży. 
Równie pięknym chociaż chwastem, jest Jasnota purpurowa z rodziny jasnotowatych, mieszkanka  Afryki, Azji, Europy do Polski przywędrowała na człowieku. Rośnie wszędzie, zwłaszcza chętnie wśród warzyw. 
 Schowana w trawie zakwita na niebiesko kolejna przedstawicielka jasnotowatych Dąbrówka rozłogowa odmiana Artropurpurea, świetna na skalniaki i jako roślina okrywowa. Utarta z masłem przyspiesza gojenie ran i wyprysków a nalewka przeciwdziała łysieniu i wzmacnia włosy, wcierana, nie pita ;) Skuteczna w atopii, podrażnieniach oczu, odmrożeniach i nie tylko. 
Dziś jako zioło lecznicze zapomniana. Żółte łąki to efekt masowego kwitnienia Jaskra ostrego z rodziny jaskrowatych. Kiedyś straszono, że nie należy pocierać oczu po dotykaniu kwiatów jaskra i słusznie, bo zawiera protoanemoninę drażniącą śluzówki. Roślina bardzo niepożądana na pastwiskach. Majowe łąki nie byłyby łąkami majowymi bez czwartego przedstawiciela przetaczników, Przetacznika ożankowego, klejnocik, delikatny i piękny z rodziny babkowatych. 
Całkowicie mrozoodporny i mało wymagający a na dodatek spisuje się jako roślina okrywowa. Tyle o florze, teraz fauna. Fauna krowia wyszła na lunch. Dwie bardzo przyjaźnie nastawione krowy z Wiejskiej, jedna urodzona modelka, druga zdecydowanie nastawiona do życia tyłem. 
Na spotkanie wyszła też kura, ciekawska jak to kura. A nad nami Jaskółka, zwiastun wiosny, też w porze lunchu, polowała na owady. Czy to Oknówka, czy Dymówka? Jedna ona raczy wiedzieć :) Chociaż dla jej istnienia to ma pewnie znaczenie dalszorzędne… Najważniejsze, że słonko świeci, owadów nie brak, okolica piękna.Majowe łąki, każdemu w nich do twarzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję