czwartek, 26 marca 2015

ROXY'S HUMPHREY BOGART Czeczuga i jego Nowy Rok, urodzinowy spacer, Przylaszczka, Miodunka, Bluszcz, Poziomka, Witold, Rudy, Basia, Jaremka, Bosko boskoWszystko nie w tej kolejności, chociaż i tak nie ma ta kolejność znaczenia. Najważniejsze, że to był udany dzień, Bogusław zaczął Nowy Rok, 
bo on Sylwestra obchodzi 21 marca. Na Nowy Rok Bogusia zakwitły Przylaszczki pospolite o liściach w kształcie wyjątkowym, trójklapkowych, sercowatym u nasady, autorowi łacińskiej nazwy liście kojarzyły się z wątrobą, Hepatica nobilis. Wczesnojesienne kwiaty cieszą oko dzięki pracy zimozielonych liści, to one pobudzają młodą roślinę do kwitnienia a następnie schną. Młode liście pojawiają się później. 
Nie należy spożywać Przylaszczki, zawiera trujące glikozydy ranunkuliny. Gorzki, ostry smak i sok drażniący błony śluzowe i skórę, piękna z wyglądu może być nieprzyjemna nawet podczas zrywania. 
Po zjedzeniu, jeśli się zdarzy, nie należy powodować wymiotów, tylko pić wodę, dużo wody, tyle ile pomieści Witoldowy stajenny kubeczek :)
 Przylaszczka była stosowana w ziołolecznictwie, Jakub Böhme twierdził, że Stwórca wyraźnie zasugerował wyglądem rośliny na co działa najkorzystniej. Najważniejszym działaniem Przylaszczki pospolitej jest to, że kwiecie noszone przez kobietę przy sobie, ma zapewnić jej miłość ukochanego mężczyzny. 
Przylaszczka do 2014 roku była pod ochroną. Miodunka ćma tradycyjnie zakwita przed wypuszczeniem przez drzewa liści. Dzięki niej błonkówki mają co jeść. Nie grozi jej samozapylenie, bo cześć kwiatów ma wyższe słupki a część ma wyższe pręciki. Dobroczynnie działa na układ oddechowy, suszone jest całe ziele. 
Miodunka nie lubi słońca, chowa się w cieniu, w stertach zeschłych liści i uśmiecha się do wnikliwych obserwatorów runa leśnego pięknymi kielichami, młode są różowe a im starsze tym bardziej fioletowe. Na Łomach Bluszcz pospolity, jedyne zimozielone polskie pnącze, roślina dożywająca kilkuset lat a ponoć i tysiąca, trujący ale i leczniczy relikt trzeciorzędowy oraz Poziomka, bogata w witaminę C, wg Hieronima Boscha symbol delikatności, subtelnego erotyzmu i urody. 
Podobno zjedzenie 3 kg poziomek zmieszanych ze śledziem i cebulą skutecznie wygania tasiemca. Gotowane z mleku z cukrem wzmacniają cały organizm… lecznicze są liście, usuwają z organizmu toksyny rozpuszczalne w wodzie i toksyny bakteryjne. 
Natura chętnie zadba o człowieka. Skrywa pomoc w najmniejszej roślinie, wystarczy zadbać o naturę i pomóc najmniejszej z roślin :) Witold czekał w sadzie, czekał też Rudy, na Nowy Rok Bogusia zaświeciło słonko i były zabawy. Sto lat nasz kochany Humphreyu Bogarcie, topowy aktorze leśnego kina noir - czarnego zwierza, sanglier fatale i gangster w rolach głównych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję