sobota, 6 kwietnia 2013

Przedwiośnie w Jaremczynie
Wiosenna wizyta gospodarska w Jaremczynie. Docierały do nas głosy, że cebulki ożyły po zimie. Te sadzone we wrześniu, ta armia setki cebulek pieczołowicie zakopana we wrześniu w Jaremczynie. Powoli wystawia głowy spod śniegu. 
Śnieżyczka przebiśnieg z rodziny amarylkowatych, objęta ochroną gatunkową w stanie dzikim. Fenologiczne wskaźniki przedwiośnia. Kwiaty tej pięknej rośliny reagują na zmiany temperatury i słońce. Stulają się na noc, kiedy spada temperatura, otwierają się do słonka. W ten sposób chronią słupek i pręcik. 
Torebka nasienna dojrzeje w czerwcu, jeśli w pobliżu znajdą się mrówki to z pewnością pomogą w rozsianiu śnieżyczek. Po 6 latach od wysiania śnieżyczka zakwitnie po raz pierwszy. Z podziemnej cebuli co roku rodzi się nowy pęd, to pokolenie zakwitnie już za rok. Nie należy zjadać przebiśniegów, zawierają trujące alkaloidy a cebulki mogą spowodować nudności , biegunkę, to zasługa galantaminy. 
Gładysz, śnieguła, śniegułka, śnieżyca i przebiśnieg ze względu na zawartość galantaminy, która jest inhibitorem  cholinoestrazy, czyli hamulcem rozbijania neuroprzekaźnika o imieniu acetylocholina.  Brak tego neuroprzekaźnika w mózgu związany jest z chorobą Alzheimera. Może tkwi w tej roślinie jakaś cudowna nadzieja. Galantamina stosowana jest też w chorobach związanych z uszkodzeniem nerwów obwodowych. Poza tym przebiśnieg to angielski symbol czystości.
W Jaremczynie drzemie kilkadziesiąt takich cebulek. Poza tym zakwitły krokusy czyli Szafrany. Żółte i fioletowe, maluszki, jeszcze w pąkach. Roślina słynna swoimi znamionami, czyli najdroższą przyprawą świata, 1 kg szafranu to zbiór z ok. 150 tysięcy kwiatów, koszt jakieś 3 tysiące zł, wszystko dlatego, że zbiór musi być ręczny. 
Symbol trzeźwości i afrodyzjak. Testy kliniczne wykazują również potencjał szafranu jako środka powstrzymującego starzenie oraz zwalczającego raka. Zastosowanie szafranu w różnych kulturach na przestrzeni wieków to temat rzeka. 
Jaremczyńskie Szafrany wywołują uśmiech i cieszą oko, to ich podstawowe zadanie. Do wiosny niecierpliwi się też stokrotka, w tym roku bardzo jej spieszno z kwiatem, chociaż śnieg jeszcze leży, przecież to już kwiecień! Już dawno jej czas. No tak, to już jej pora. 
A co jeszcze ? Tulipany i Kosaćce, czyli irysy, też już liśćmi sondują warunki. Tylko gdzie to słonko? Zapodziało się ostatnio i nie zagląda a wszyscy tu tak czekają. Jaremka wykorzystała, że grządki jeszcze puste, poskakała, zajrzała do domku. Nowy sezon jaremczyński otwarty. Plany każdy ma swoje. Będzie się dużo działo. Na tym naszym skrawku raju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję