sobota, 6 października 2012

Krowy, włochatki, Koźlarze i Simon


Dzień, w którym drogę przejdzie Ci stado krów to zapowiedź małego sukcesu po chwili. Symbole bogini płodności Izydy, wedyjskie  uniwersalne matki, symbole kosmiczne, jedne z siedmiu matek Wisznu, związane z sumeryjską Innaną od płodności, nauczycielki zielarzy i rolników przecięły naszą ścieżkę. I od razu przestało wiać, że łeb urywa, słonko wyszło jak na zawołanie i humor się poprawił. Na polne ścieżki masowo wylazły włochate gąsienice motyli nocnych. 
Spotkanie międzygatunkowe, chyba jakaś impreza w lesie smyczowym, bo wszystkie pędziły w jego stronę. 
Na dodatek goście z Płoszczynki już się prawie pakowali w drogę :) Podarowali nam trochę czasu, więc można było zajrzeć do pewnego lasku dalekiego. Zwykle jest tu błotniście i bajorowo, rzadko można tym laskiem pospacerować. 
Dzisiaj za sprawą krów przynoszących szczęście nie dość, że lasek był przyjemnie suchy, to jeszcze obdarował nas grzybami, Kozakami  a właściwie Koźlarzami czerwonymi - czerwony grzyb, czerwonogłówka, czerwony łebiec, kraśniak, osak, osowiak, osiczak, osiniak, podosiniak, podosinnik, podosowik, trzepietak, panek, Koźlarzami topolowymi i Koźlarzami babkami –siwy kozak. 
Rodzina borowikowatych, grzyby smaczne, nadające się do gotowania, marynowania i suszenia, do suszenia trafiły nasze znaleziska. Jaremka ma bardzo ostrożny stosunek do grzybów, właściwie nie uważa ich za jadalne w ogóle ! 
Zasięg Koźlarzy ściśle związany jest z występowaniem Brzozy brodawkowatej, omszonej, występują rodzinami, dlatego jeden Koźlarz to zwiastun kolejnego. My mamy swoją teorię na temat grzybów, że znajdują się nieszukane i nie wolno im grozić nożem, dlatego nasz scyzoryk leży schowany w kieszeni : ) Druga teoria niech zostanie tajemnicą, bo im mniej znana, tym więcej grzybów dla nas! A popołudniu przyjechał Simon, Rosjanin z Płoszczynki. Śpi  i nawet nie wie, że czekają nas kolejni goście. Jak to grzywek z Płoszczynki lubi rozrabiać i zapsiać kolana, co właśnie czyni, ten Simon piękny.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję