wtorek, 27 sierpnia 2013

Czesi z Czech w Czechach i inni i myAhoj, haf haf. Sobotnia próba czeskiej gościnności. Mladá Boleslav, wystawa krajowa a goście z nas zagraniczni. Zjechały się piękne głowy. 
My przywieźliśmy Wilczarze irlandzkie ze stajni Marysinej, Nando i Meskę, Foksterierkę Gabrę, Czeszkę z urodzenia z wychowania Pąpiru i do towarzystwa Jaremkę. Kania zaszwędała się w ringi czeskich ras, dwie bardzo stare, jedna zupełnie młoda, myśliwy, pasterz-stróż i pies laboratoryjny. Český fousek, wszechstronny, użytkowy pies myśliwski z grupy wyżłów. 
Jego korzenie sięgają średniowiecza, pierwszy opis porównywalny do obecnego standardu pochodzi z XIX wieku a podobizna już z XVI. FCI uznało rasę w 1963 roku, klub rasy powstał niemal 70 lat wcześniej bo w 1896 roku w Písku. Český fousek należy do wyżłów szorstkowłosych, obok Wyżła niemieckiego szorstkowłosego, Wyżła włoskiego szorstkowłosego, Gryfona Korthalsa, Wyżła słowackiego szorstkowłosego i innych, przedstawiciele wspomnianych 5 ras na pierwszy rzut oka wydają się być identyczne. 
Na pierwszy rzut oka. Zupełnie swojsko wygląda Český strakatý pes, czyli Czeski pies pstrokaty zwany też Psem laboratoryjnym Horáka. Czeski badacz dążył do stworzenia rasy idealnej do badań, łatwej w utrzymaniu, o licznych miotach. Krzyżował wielorasowce na zasadzie chowu wsobnego. Prace nad rasą rozpoczął w połowie XX wieku. 
Protoplastami była suka Ryga i pies Misza, ona 25 kg on zaledwie 10. Powstały dwa typy, większy do badań z zakresu chirurgii i przeszczepów oraz mniejszy do badań farmakologicznych i neurologicznych.Testowano na nichprzeszczep nerek, badano dziedziczenie braków w uzębieniu i epilepsję. Pierwszy ras rasę pokazano na wystawie w 1961 roku. 
Obecnie Český strakatý pes świetnie sprawdza się w dogoterapii, agility oraz jako pies rodzinny. Przeszłość ma jaką ma za to przyszłość jawi się w jasnych kolorach, rośnie liczba sympatyków, bo to uroczy pies do kochania. Trzeci wypatrzony to Chodský pes, można pomyśleć, że to mniejsza wersja Owczarka niemieckiego długowłosego, którego początki sięgają XIX  a to przecież rasa dużo starsza, bo znana już w XIV wieku. 
Nazwa pochodzi o czeskiego ludu Chodów, strażników zachodnich rubieży. W pilnowaniu lasów pomagał im pies podobny do wilka, z czasem na te tereny wprowadzono owce i pies przekwalifikował się na pasterstwo. Profesjonalne odtworzenie rasy rozpoczęto 30 lat temu, pierwsza specjalistyczna wystawa odbyła się w 1989 roku. 
Rodzicami nowej generacji była suka Bessy i pies Dixi, którego wspierał pies Blesk. Charakter Chodského psa czyni go psem wszechstronnym, dobry stróż i pasterz, pies rodzinny, opiekun dzieci i sportowiec. Hodowla się rozwija, rośnie liczba przedstawicieli… Ciekawe jak będzie wyglądał Chodský pes za kilka pokoleń. Tyle Czesi, kania złowiła też psa złodziei owiec, czyli Bedlington teriera, małą Daszeńkę foksterierkę szorstkowłosą, urocze maleństwo pembrocze zajęte swoim światem oraz starszego pobratymca z typowym dla rasy uśmiechem. 
Nasz ekipa z wybitnie obiecującej przeskoczyła na ocenę doskonałą w każdym calu. Od wtedy zaczynamy forsowanie nowej dyscypliny, Best in rozszczekana klatka na kółkach. W salwach śmiechu sami dla siebie jesteśmy nagrodą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję