sobota, 3 sierpnia 2013

Jaremka i Bałtyk - pierwsze spotkanie w deszczu

  Cała noc i kawałek ranka w podróży, 12 godzin okupowania korytarza w pociągu i 2 godziny odsypiania  w autobusie i wreszcie jest. Bałtyk. 
Pierwsze spotkanie Jaremki z morzem. To nic, że deszcz, deszcz to nawet lepiej po ostatnich tropikalnych upałach. 
Wielkie radosne zaskoczenie, olbrzymia piaskownica i pyszna słona woda, dziwna woda, bo raz się zbliża, za chwilę się oddala…Na początek nieśmiało, pierwszy spacer i mnóstwo myśli. Jak to ugryźć. Na szczęście piasek zupełnie jak wszędzie, można w nim kopać i kopać i kopać…
 i Morszczyn pęcherzykowaty, czyli brunatnica z gromady protistów zaliczany do glonów. Morszczyn zbudowany jest z ryzoidu, kauloidu i fylloidu, czyli odpowiedników korzeni, łodygi i liści. 
Plechy Morszczynów bogate są w jod, magnez, mangan potas, sód, siarkę, chlor i miedź oraz wielocukier alginę, wykorzystywany w produkcji lodów i kosmetyków. 
Morszczyn pomaga w leczeniu nadciśnienia tętniczego i poprawia przemianę materii, czyli wspomaga odchudzanie. Zawarty w nim jod stymuluje tarczycę i przyspiesza spalanie kalorii. W Polsce objęty jest ochroną gatunkową. 

W smaku jest słodki, przyrządzany jak rosół pobudza gruczoł tarczycy. Kąpiel w towarzystwie Morszczynów odpręża i wzmacnia organizm. Jaremka pierwszego dnia kąpieli nie zażywała, przyglądała się dziwnej rzece, która nie potrafi się zdecydować, gdzie kończy się koryto. Smak też inny i bardzo przyjemny… 
Słony Bałtyk mniam. A to przecież dopiero początek krótkiego pobytu nad morzem na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, gdzie lasy oszałamiają. Być może morze i plaża podczas deszczu nie są spełnieniem marzeń o idealnym wypoczynku, być może ale nie dla nas. To był zaledwie początek, potem było jeszcze lepiej.
 

4 komentarze:


 1. Jaka pusta plaża, takie zjawisko to tylko zaraz po świcie jest możliwe :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Komentarze dodaję się teraz z przyjemnością.

   Jako autorka możesz zawsze usunąć niechciane a poza tym, u mnie dobrze sprawdza się ochrona antyspamowa jak na razie, sprawdzaj tą zakładkę na swoim profilu co jakiś czas i usuwaj spam :))

   Pozdrawiam.

   ps. myślałaś o archiwum bloga Joanno ??? :)) ułatwia poruszanie się

   Usuń
  2. o znowu jakieś zadanie domowe do wykonania :)

   Usuń
 2. to nie świt,to deszcz tak wyludnia :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję