poniedziałek, 3 lutego 2014

Odwilż buuuu, podkuć kalosze w lutym ?
W przyrodzie Żeromski i to nie Baku, raczej jakby: „Przepływała tam rzeczka, w stromych brzegach wijąca się wśród niziny. 
Śniegi już stajały i pierwsza trawka, szczyk rzadki, bladozielony, rozpościerać się poczynała nad bystrą wodą. Po tej to ledwie widocznej runi tańczyli na bosaka chłopcy–nędzarze przygrywając sobie na ustnej harmonijce. 
Bose ich stopy migały nad błotem, które już zdołały ubić na dogodne do tańca klepisko. Przedwiośnie zdmuchnęło już z dachów bud najbliższych lód i śnieg — ogrzało już naturalnym powiewem południa wnętrza, które długa i ciężka zima, wróg biedaków, przejmowała śmiercionośnym tchnieniem.”, 
„Gdzież są te szklane domy?” Gdzie jest ta śnieżna zima? Mądrość ludowa mówi, że Gdy luty z ciepłem chodzi, to marzec wychłodzi, Gdy na początku lutego słońce świeci, wiosna tak szybko nie przyleci, 
Kiedy luty nie wymrozi, to maj śniegiem nam pogrozi, Luty, gdy wiatrów i mrozów nie daje, sprowadzi rok słotny i nieurodzaje, Gdy w Gromnicę z dachów ciecze, zima jeszcze się przewlecze, 
Kiedy w Gromniczną gęś chodzi po wodzie, to będzie na Wielkanoc chodzić po lodzie. Aż ciekawość zżera, co to będzie za rok :) Tymczasem zakładamy białą skarpetę na głowę i udajemy, że jest biało! 
Jaremce taka pogoda nie przeszkadza, w każdych warunkach w lesie jest dużo do sprawdzenia, bo i dużo się działo, chociaż się nie widziało.  Dobrze jest mieć dużo czasu i nacieszyć oko Bogatkami. Rozśpiewane, rozbrykane towarzystwo na dodatek ciekawskie. 
MajLo zwiedzała bagnisko szuwary, przedzierała się przez trzciny, wywęszyła ostatnią śnieżną połać i rozpłynęła się w miłości. Przytulić śnieg, póki jest, cały jej, cały biały i prawdziwy. Kto wie, może następny dopiero w maju? Ciekawe jak jeże, czy ta wiosna w lutym nie obudzi ich za szybko. 
Noce na szczęście są zimne, mroźne i wietrzne, przynajmniej po ciemku czuć, że to jednak zima wciąż. Tak się zaczął luty 2014 roku. Inny niż typowy, przynajmniej w kotlince, bo w wiadomościach podają, że na Lubelszczyźnie sroga zima nęka ludzi. 

Zobaczymy co nam w pogodzie wymodzi poniedziałkowy Św. Błażej, bo jak Deszcz na Świętego Błażeja, słaba wiosny nadzieja a jeśli Pogoda na Świętego Błażeja, dobra wiosny nadzieja. Tylko jaką pogodę ma mądrość ludowa na myśli ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję