sobota, 14 lipca 2012

Spotkanie na wysokim poziomie


Schneegrubenbaude, czyli niegdysiejsze schronisko Nad Śnieżnymi Kotłami, ulokowane na wysokości 1 490 m n.p.m.. Możliwe, że już w XIX wieku znajdował się tu bar szybkiej obsługi z napojami i jedzeniem, tuż przy Czarciej Ambonie, na pewno w 1837 roku hrabia Schaffgotsch wzniósł tutaj pierwsze schronisko w Sudetach, brat bliżniak powstał na znanym nam już Wysokim Kamieniu. 2 miejsca noclegowe i jadalnia, od czegoś trzeba zacząć... W kolejnych latach schronisko rozwijało się, powiększało, zmieniało architektonicznie, inspirowane zamkiem Chojnik urosło o wieżę. Potem przyszła wojna, budynek przejęło Luftwafe, schronisko pełniło funkcje ośrodka wypoczynkowego dla żołnierzy. Po 1945 Polskie Towarzystwo Tatrzańskie wyremontowało schronisko i nazwało je Wawel. W 1960, w związku ze zbliżającą się Olimpiadą w Rzymie utworzono tu stację przekaźnikową. I tak do dziś w tym miejscu mieszka telewizja, wielkie talerze ukryte za szybami. A zaraz obok miłe spotkanie z czeskim, wesołym Golden Retrieverem, pojawił się nagle, coś tam pokecal i pobiegł na Czeskie Kamienie, przekaźnik to wysłał w świat. To było spotkanie na szczycie :)

3 komentarze:

 1. ojej, ale tam chyba dzisiaj był straszny wygwizdów.. Byłam dzisiaj z panem i panią na wycieczce z Michałowic na Grabowiec a potem na górze Sobiesz(cudeńko) i strasznie wiało...
  Przy okazji dzieki za link na Twojej stronie, Jaremko, do lecznicy Ostoja...Odwiedziłam ich wczoraj z powodu pewnych niedyspozycji zoładkowych. I był bardzo miły, młody Pan zDoktor. Ile miłych komplementów mi powiedział..Je suis enchante...Mja pani i pan też...
  Kora Małopocztańska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a my bardzo lubimy lecznicę Ostoja, nie dość, że miła to i fachowa obsługa i ceny atrakcyjne:) Jaremka czuje się tam jak w domu :) tam przyszły na świat jaremkowe dzieci i nikomu tak nie ufamy jak panom doktorom z Ostoi :) Cieszę się, że i Wam się podobało:)

   Usuń
  2. to wszystko prawda,Jaremko,
   Doktor, który badał Korę, jest bardzo kompetentny i nie żeruje na pacjentach proponując nadmiarowe badania i usługi. I zero stresu dla pacjenta. Kora wyszła oczarowana i spokojna.
   Będziemy się trzymać Ostoi, tym bardziej, że też leczą tam papużki faliste(dot.Meli i Mietka)
   Goska z Korą Małopocztańską

   Usuń

Dziękuję