piątek, 12 lipca 2013

Grill z Elulą i Kamsem Bamsem obok pajęczego przedszkola
Grill w Jaremczynie, specjalnie dla gościa z Norwegii :) wraz z rodziną! Udało nam się wpasować w moment, kiedy niebo brało głębszy oddech na kolejne godziny deszczu, chmury wypuściły słońce. Pachnący kiełbaskami dym uwiązał Jaremkę do stołu, skupiła się na pilnowaniu, żeby żadna nie uciekła, zanim się nie zrobi idealnie gotowa. 
Szło jej doskonale. Kiełbaskom też. Trwało to na tyle długo, że można było wybrać się na obchód po RODOS. W tym roku nasturcje kwitną nawet na różowo, te kwiatki nie przestaną zadziwiać. W gąszczu nasturcjowym przedszkole pajęczynowe założył Darownik przedziwny z rodziny darownikowatych, zwany pająkiem namiotowym.   
Pan Darownik, chcąc skusić partnerkę do założenia rodziny, obdarowuje ją owadem owiniętym w pajęczy kokon, stąd jego nazwa. Samiczka zajęta jedzeniem najprawdopodobniej daruje mu życie. Tuż przed wylęgnięciem młodych samiczka buduje namiot z pajęczyny, to będzie pierwszy dom malutkich Darowników, taki właśnie dom powstał w Nasturcjach. 
Darownik poluje aktywnie, nie buduje sieci. Obok Jaremczyn zadarnia Rozchodnik kaukaski, samoistny debiutant, wprowadził się, więc niech zostanie. Przedstawiciel gruboszowatych sprowadzony do Europy w XIX wieku z Azjii. 
Potem był krótki zachwyt nad zielnikiem, aż się MajLo poderwała do zabawy, bo radość trzeba dzielić :) Szałwia omszona w szczycie kwitnienia. To też Azjatka, chociaż środkowa Europa też jej służy. W Polsce występuje również wstanie dzikim. Przedstawicielka jasnotowatych, jedna z ok. 900. 
W połowie kwitnienia przyłapana została Macierzanka tymianek, pięknie przezimowała i na dodatek rozrosła. Po kawałku wędruje do suszenia. Przyda się na kaszel i ból gardła. Tego dnia odbyły się też miętowe żniwa, obfite :) To na wypadek bólu brzucha albo nerwicy…  Gdzieś w połowie drogi między miętą a kiełbaskami kwitnie Hortensja krzewiasta z rodziny hortensjowatych, ta urodziwa roślina przybyła z Ameryki Północnej i stała się ozdobą wielu ogrodów. 
Zabarwienie kwiatów hortensji zależy od odczynu gleby, dotyczy to jednak tylko hortensji różowej, która przy niskim PH kwitnie na niebiesko. Kolejna Azjatka Funkia, czyli Hosta z rodziny szparagowatych, jedna z kilkudziesięciu odmian, na których się nie znamy i jej dzwonkowate kwiaty, w kolorze w pół drogi między białym a fioletowym. Obok płomienne kwiaty Lilii azjatyckiej, długo wyczekiwane, zwłaszcza przez babcię. 
W Starożytnym Rzymie lilia oznaczała nadzieję, my ją mieliśmy sadząc jesienią cebulki. Na koniec ulubienica Jaremczyna, Ostróżka wyniosła, czyli ogrodowa. Nasz wychuchanek zeszłoroczny z rodziny jaskrowatych. Niezbyt okazała jak na możliwości gatunku, trzeba będzie podkarmić ją nawozem. To nic, że to trucicielka, która potrafi zatrzymać serce i obniżyć ciśnienie. My ją uwielbiamy może nawet bardziej niż trzmiele! Kiełbaski były doskonałe, towarzystwo zupełnie jak kiełbaski. Nawet Jaremce spadało pysznie ze stołu !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję