piątek, 14 marca 2014

Kwark Jaremka i Kwark Figaro
Otóż to! I w zasadzie tyle powinno wystarczyć. 
Figo, Figaro już w lepszym zdrowiu i nastroju też.
 
Ściśle rzecz biorąc, przyjaźń jest wzajemną życzliwością,
która skłania każdą ze stron do troski o dobro drugiej osoby
jak o własne dobro. Tę równość uczuć stwarza i zachowuje
podobieństwo usposobienia i obyczajów.
jest nieskończona i nieśmiertelna.
Platon

A to chyba nie jest platońska przyjaźń, to musi być przednówek przyjaźni Jaremko-Figarowej, chociaż lepiej to nazwać przedprzyjaźnią, bo zapasy nam się nie kończą. 
Figaro rozkręca się powoli, możliwe, że tylko dlatego, że wcześniej odwiedziliśmy doktora.  Według światopoglądu figowego od doktora najlepiej trzymać się z daleka, z jak najdaleka. Od doktora potwora! Bzdura, doktor jest sympatyczny i niemacosiębać, to teoria jaremkowa. 
Uderzająco rozbieżna, przegadamy goniąc za patykiem, nie, szkoda czasu. Figaro przecież zadecydował, ze już więcej do doktora nie pójdzie. Kasia słyszała? Kasia słyszała inaczej.   
Patyczki latały, zbójniki rozrabiaki za patykami biegały, Figaro warczał, MajLo szczekała a mimo to sarny się nam pokazały i kruk.   
Słońce zaszło nad naszą wysuszoną, zakurzoną kotlinką. To nie są żarty, deszcz jest konieczny! Zderzacze poszalały a potem poszły spać. Każdy do siebie. I nic dodać. Komputer się zepsuł... A co się działo naprawdę, to doskonale widać na zdjęciach...
Hadron to cząsteczka silnie oddziałująca, zbudowana z kwarków. 
Kwarki mają zapach i kolor, czerwony, zielony lub niebieski. Istnieje sześć kwarków:  dolny, górny, dziwny, powabny, spodni i szczytowy. Z kwarkami silnie związane są gluony, nośniki oddziaływań silnych. 
Gluony przenoszą ładunki kolorowe i tworzą pola sił kolorowych. 
Dzięki gluonom kwarki łączą się w hadrony. Kwarki znane są ze swobody asymptotycznej. Najbardziej swobodne są wtedy, kiedy są najbliżej siebie. Przyciągają się tym mocniej im bardziej są od siebie oddalone. Pięknie ? 
Znane są dwa rodzaje hadronów, bariony i mezony. Bariony to trzy kwarki a mezony dwa. 
Barion zbudowany z co najmniej jednego kwarka dziwnego to hiperon, powielony tworzy materię dziwną, podobnie dziwna jest materia zbudowana z kaonów, czyli najlżejszych cząstek o niezerowej dziwności. 
Kaon, czyli mezon K to bozon o spinie 0. Większość bozonów to cząstki złożone. Potencjalnie istnieje też gwiazda dziwna, kilka dziwnych gwiazd kręci się w naszym wszechświecie. A te dwa kwarki, czy są dziwne ? na pewno są swobodne i złożone :)

1 komentarz:

  1. Fajnie krajobrazy można zobaczyć na tych zdjęciach gdzie jest szerszy kadr :)

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję