poniedziałek, 24 marca 2014

Vosecká bouda - Krakonošova snídaně
Po obiedzie wybrałyśmy się za granicę. Pierwsza na trasie była Vosecká bouda położona  na wysok
ości  1260 m n.p.m. na obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego w  I. obszarze ochrony, obszarze ptasim.  Wybudowana w XVIII wieku pierwotnie służyła jako stodoła na siano, następnie jako schronienie dla drwali i budynek gospodarczy. 
Nazywano ją Nowa czeska albo Franciszkańska, od imienia mnicha, który w niej pomieszkiwał. Obecna nazwa nawiązuje do nazwy polany, nad którą się znajduje. 
Funkcje turystyczne pełni od końca XIX wieku, po wojnie została przebudowana. Nie dociera tu linia energetyczna. Można tu dotrzeć z Harrachova po pokonaniu 8 km. 
My przeszłyśmy jedynie fragment tej trasy, do miejsca zwanego Krakonošova snídaně, przez Voseckou louke, którą najwyraźniej często odwiedzają jelenie. Jaremka skosztowała źródlanej wody, która rozlewa się tu i ówdzie na polanie. 
Karkonosze po czeskiej stronie to zupełnie inne krajobrazy, ogromne połacie świerkowych lasów, łagodne szlaki, całkowita odmiana po gołoborzach, piętrze kosodrzewiny i torfowiskach, które królują zaraz po przejściu Śląskiego Grzbietu. 
Plan był zapoznać się z tym co za górką, dotarłyśmy do miejsca, gdzie spotyka się Mała i Wielka Mumlava, od tej pory będą płynąć wspólnym korytem. Według legendy w tym miejscu, w szumie mumlawskich kaskad, legendarny władca Karkonoszy, Duch Gór, zwykł jadać śniadanie zanim wyruszał na dłuższą górską wędrówkę. Odpocząć przed wyprawą może tu każdy, od lipca do sierpnia funkcjonuje w drewnianym domku punkt informacyjny Parku. 
Według czeskich informatorów turystycznych to jedna z najbardziej znanych i popularnych skrzyżowań szlaków w czeskich Karkonoszach. Przecinają się tu trasy Harrachov-Špindlerův Mlýn i Rokytnice nad Jizerou- Vosecká bouda. Kusząco wygląda niebieski szlak do Špindlerova Mlýna. W drodze powrotnej MajLo obwąchała otwartą dla turystów chatynkę U Maštala, czysto, miło, po czesku. Słońce zachodziło, goniły nas chmury…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję