piątek, 27 września 2013

Astro-nomia Jaremczyna i stary borkuł

  W Jaremczynie jesień florystyczna, dominacja Astrów przy nieustannej aktywności Nasturcji i Nagietków. 

Astry chińskie kwitną na potęgę, nawet te, które nie rokowały. Jaremczyn wyhodował swoją własną odmianę, karłowatą, rozmiar koniczynowy. Jak to się stało, nie wiadomo. 
Maleństwa kwitną w ropuszej sypialni w cieniu Wierzby japońskiej, towarzystwo z tej samej paczki, zamieszkałe pod płotem, wyrosło książkowo. Nazwa aster pochodzi od łacińskiej gwiazdy, etymologia oczywista. 
Teraz mały zwrot akcji, otóż to botanicznie nie są astry, Aster chiński mylnie został zaliczony do tego rodzaju przez Linneusza, wspólna jest rodzina, astrowce. Aster chiński to rodzaj Callistephus, Gwiazdosz chiński to jego prawidłowe imię. 
Nazwa jakby nie patrzyć pochodzenie ma to samo. Gwiazdki różowe, fioletowe, białe, odcieni rozmaitych, w różnych jaremczyńskich kątkach tworzą własne konstelacje i układy. Piszą, że kwiat to wymagający, nam się trafiły nasionka o zupełnie innym charakterze, nawożone jedynie dobrym słowem, podlewane z nieba a zakwitły masowo. 
W przerwach szaleństwa Jaremka pozowała, pozowała ze zrozumieniem, co mówiłaś? Nie nie, długo nie posiedzę, za dużo aportów dookoła. Aport jeżyk i aport stary brokuł. 
MajLo z natury jest wielbicielką natury, syntetyk przegrał z komórkami roślinnymi. Ten korzeń jeszcze nigdy tak szybko się nie przemieszczał, co za odmiana dla wielotygodniowego tkwienia w ziemi. Ostatnia droga starego brokuła z grządki na kompostownik wiodła szalonymi trasami rozpędzonego karawanu, który nie dość, że bez hamulców to jeszcze ogryzał. 
Cóż on brokuł stary mógł, w sytuacji kiedy psy szczekają a karawana idzie dalej ;) Poddał się. Karawan i karawan i karawan jest i karawana… tylko gdzie najbliższy karawanseraj, żeby odpocząć? I co jeszcze nowego w Jaremczynie? Kilkadziesiąt zupełnie nowych cebulek, to tu to tam, zostało wciśniętych na nową drogę życia. Wiosną się okaże, czy przyjęły zaproszenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję