czwartek, 5 września 2013

Muchołówka szara, maszyna na owady
Muchołówka szara z rodziny muchołówkowatych, podrząd śpiewające, rząd wróblowe. Wyłapuje owady nad Jaremczynem. 
Śpiewa ledwo ledwo, w ogóle jest taka niepozorna dopóki siedzi na gałęzi. Za to w powietrzu istny komik, podlatuje, nieruchomieje, spada w dół jak bomba, robi okrążenie, wraca, siada….wzlatuje, łapie owada, siada do konsumpcji a równoległe stale prowadzi obserwacje okolicy i obiektów ruchomych. 
Gapi się. Maleństwo kilkunastogramowe o rozpiętości skrzydeł do 25 cm. Żyje, i tu zaskoczenie, przeciętnie 20 lat! 20 lat lata po świecie, wędruje z Afryki lub Azji do Europy, zupełnie jak jaskółki, u nas wyprowadza lęgi. 
Ptak preferujący niziny, rzadko występuje w górach. W zasadzie w Jaremczynie jest tylko jedna malusia tymczasowa góra :) Te na horyzoncie jak widać nasz gość ignoruje. Ciekawe ile jeszcze dni spędzi z nami ten miły ktosiek, może zostanie aż do października ? Muchołówka większość dnia spędza w czatowni, na bezlistnej gałęzi, płocie, drucie, prawie nieruchomo wypatruje pokarmu. 
Czasem dyga, czasem strzepuje skrzydła i ogon. Jest wierna ulubionym miejscom. Towarzystwo ludzi jej nie przeszkadza, nie zagląda do karmników ale chętnie posila się np. owocami Kaliny koralowej. Nasza kalinka owocuje, w przyszłym roku pewnie będzie jeszcze większa i jeszcze więcej ptaków ucieszy. 
Muchołówka szara nie najada się przed migracją, poluje podczas podróży, wędruje samotnie lub  w rodzinnych grupach głównie nocą. Gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Podziękowania dla Damiana za pomoc :) Jak wygląda widać, jak śpiewa można posłuchać tutaj.

2 komentarze:


  1. Ostatnie muchołówki odlatują w październiku więc będziesz mieć okazję żeby jeszcze je spotkać :))

    OdpowiedzUsuń
  2. chyba ją dzisiaj odwiedzę :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję